Vylet do Baltimorskeho geta
(Dedicated to all da bros in da hood)
Povodny plan na vikend znel: letmo si prezriet Baltimore a sobotu stravit na demonstracii proti vojne v Iraku vo Washingtone.
Povodny plan krachol a cely vylet sa vyvinul uplne inak. Takze...
V piatok rano sme sa, teda Annie a ja, vydali do NYC a niekolko hodin stravili v latino-stvrti niekede na dolnom Manhattane. Tam byva jej tatko, maliar. Stvrt je to chudobna, plna imigrantov z Karibiku, vsade vidiet mlade mamicky s kocikmi a pocut spanielcinu. Co je zaujimave, na kazdom rohu je kvetinarstvo. Annien robi abstraktne malby, take, v ktorych kazdy vidi nieco ine; ja sa na ne nechytam vobec. S tymto sympatickym clovekom, sme vsak hodili kratky pokec o zivote maliarov v New Yorku. V podstate mi z toho vyslo, ze vacsina absolventov umeleckych akademii sa malovanim uzivit nedokaze a tak bud ucia, alebo si na chlieb zarabaju inak. To znamena, ze tieto skoly viac-menej sluzia k uspokojeniu individulanych zaujmov umelecky sa realizovat a na obsadzovanie pracovnych pozicii na tychto skolach. Takze ak sa na to pozrieme z velmi vulgarneho, ale poctiveho hladiska, tieto skoly sluzia len sebe. Tak dufajme, ze posluzia aspon na rozvijanie tych niekolko talentovanych, ktori sa malovanim uzivit dokazu a pridu s niecim originalnym a hodnym nasledovania.
Byt, kde Mr. Buchwald byva, kupil od drogoveho dealera v zlatych 60. rokoch za niekolko stovak. Teraz ma niekolkonasobne vyssiu hodnotu. Je priestranny (budova bola fabrika na gombiky) a vyplneny tisickami platni a cd-ciek a stovkami knih o umeni a plastikovych modelov vojenskych lietadiel. Muzeum.
Bolo uz poobedie, ked sme nasadli spolu s Annienym ruskym kamaratom Romanom na autobus do Baltimore. Islo o tzv. Chinatown Bus. Tento sposob prepravy je velmi lacny, pretoze tieto spolocnosti setria, kde sa da. Pre vyssych ludi je sedadlo prilis male, autobus nestoji na stanici, ale napr. na vypadovke (ako v Baltimore) a sem-tam vybuchuje (setrenie na opravach). Takmer vsetci zamestnanci su Cinania a nema prilis zmysel vybavovat nieco telefonicky, lebo mnoho anglictinu ani prilis neovlada. My sme nevybuchli a cestovali uplne bezpecne a pohodlne za $35 z NYC do Baltimore a spat.
Prvu noc sme prespali u dalsieho Annienho ruskeho kamosa, studenta Vadima. V budove, kde je Vadimovo bydlo sa nachadza aj hotel so saunou k dispozicii vsetkym najomnikom. Teda popri tancovani, sme sa stihli aj prehriat v saune a potom sa schladit v plavkach na streche 16-poschodovej budovy s vyhladom na 1,5 milionove mesto. (Tam vo vytahu som sa po prvykrat presvdecil, ze Americania naozaj nemaju 13. poschodia).
No a dalsi den sme zasvatili cisto turistickym aktivitam, presnejsie jazdou po Baltimorskom cernosskom gette. Pre nasinca nie je az tak tazke si to predstavit. Vyzera podobne, ako romske stvrte v slovenskych mestach. Vsade spina, rozbite domy... Z asi 100 ludi som zabadal jedneho bieleho. Vela deti a machov v trickach po kolena. Ked sme sa zastavili v miestnom supermarkete, aby som si kupil jednorazovy fotak (lebo toto som si uz fakt nemohol nechat ujst), zacul som kusok z konverazacie dvoch miestnych: nerozumel som skoro nic a prizvuk bol ako z Pulp Fiction.
Geto, ktore sme navstivili nie je v meste jedine. Vlastne vacsina mesta vyzera priblizne takto.
Ako sme tak minali tie ulice a cumeli na the ghetto people, spomenul som si, ze vlastne toto je to miesto, kde byvaju slovenski bratia, ktorych sme stretli na lodi z Manhattanu na Staten Island pred par tyzdnami. Tu kazdu noc pocuju strelbu a policajne hukacky. My sme sa ledva odvazili vystupit z auta rovno do supermarketu a potom rychlo spat, nieto este tadialto ist pesi domov vecer alebo v noci.
Uplne kuriozne je, ze okrem kriminality je toto mesto zname aj silnym katolicizmom. V realite to vyzera priblizne tak, ze v osutelych uliciach mozno zazriet aj kostoly (budovane v architekture a la supermarket) a cesty lemuju puritanske bilboardy so sloganmi ako "Virgin. Teach your child this is not a bad word" ("Panna. Naucte svoje dieta, ze toto nie je zle slovo."), alebo s reklamou na planovane rodicovstvo, ci dokonca na Bibliu. Vsade sa predava Fried Chicken (Vyprazane kura). Najdlhsie som mal ale otvorene usta, cumiac na nieco ine: male vaznice na rohoch niekolkych ulic. V Baltimore je denne zatknutych tolko ludi, ze geta vybavili malymi celami na vzatie zatknutych do vazby a obyvatelia geta si mozu zalozit ucty a pravidelne na ne odvadzat peniaze, z ktorych sa zaplati kaucia, ked je dany clovek uvrhnuty do vazby. Tento vynalez ma aj impresivne PR - na tieto ucty su reklamy na tych par autobusoch, ktore tu jazdia (volne parafrazujem: "Call to establish your jail account" = "Zavolaj a zaloz si svoj vazensky ucet"). Inak v Baltimore nic ako integrovany system MHD neexistuje. Bez auta a penazi na taxik (a naviac v gete), tu clovek daleko nedojde. To tiez znamena, ze velka cast populacie v gete sa po cely cas odtial nepohne.
Okrem get je tam este celkom pekne pobrezie a par mrakodrapov, ale moj celkovy dojem z mesta je dost pochmurny.
Ked tato depresivna odysea skoncila, Vadim odviezol Annie a mna na Goucher, univerzitu v malom meste pri Baltimore. Tam sme prespali u Annienich kamosov zo strednej. Goucher je podobny ako Bard: Liberal Arts College a maly campus mimo mesta (svet sam o sebe). Zda sa vsak, ze je este liberalnejsi, pokial ide o politiku "rovnakych sanci". Podla mna tu to ale dosahuje az nepochopitelne rozmery - neexistuju tu sporty, ktore robia len muzi (rugby a americky futbal). Samozrejme, ze som za rovnost muzov a zien, ale toto s tym nema vobec nic spolocne. Toto je posadnutost "politickou korektnostou".
Na druhy den rano sme si na okraji mesta pri parkovisku kamionov pockali na Chinatown Bus do NYC. V New Yorku sme sa este odviezli na 60. ulicu a odtial si vzali "lanovku" na Rosevelet Island medzi Manhattanom a Queens (pozri mapku nizsie). Maly ostrov s ohromnym vyhladom na les mrakodrapov, na ktorom ma to stastie byvat polska a zidovska komunita , sa mi zaliecal viac ako dost. Je zaujimave, ze to vobec nie je lukrativna stvrt, ako by to bolo v hoacakom europskom velkomeste (napr. Pariz), kedze je to centrum, ale s krasnym vyhladom a oslobodene od hluku a inych neduhov okolitych stvrti, ale od 70. rokov tu byvaju pristahovalci v tehlovych cinziakoch, ktorych vystavbu financovala vlada.
Moje stipko mi umoznilo, aby som sa Annie podakoval vecerou v lacnej americkej restauracii kdesi na dolnom Manhattane.
Tento vikend bol, co sa tyka zazitkov, taky nemastny-neslany, aj smutny, aj vesely, asi ako tento zaznam. Nabuduce, skusim pisat trochu zaujimavejsie. Moj respekt vsetkym, ktori sa dopracovali az sem.
Fotky su tu.